Pitný režim aneb voda základ života

31.01.2021

Pitný režim je základem zdravého stravování, pomahající k budování štíhlejší a pevnější postavy. V současnosti tento režim zanedbáváme a podceňujeme. Lidé si často myslí, že se jedná o pouhý "doplněk" denního stravování. Neví, že je to jeho plnohodnotná součást,

Vhodné tekutiny pro pitný režim

Zdrojem vhodných tekutin je čistá voda (ideálně z kohoutku) bez dochucovadel a barviv, toto by měl být hlavní zdroj našeho pitného režimu. Alternativou jsou různé čaje, nejvhodnější volbou jsou kvalitní zelené a bylinkové čaje, lze i doplnit černými či ovocnými čaji. Výbornou volbou pro pitný režim jsou čerstvé ovocné šťávy z ovoce, tzv freshe, přikladně mandarinky, pomeranč. Zázvor je příjemným doplňkem zvýraznění chuti, mj. posilující imunitní systém. Vhodné jsou i zeleninové šťávy. Mimochodem šťávou z červené řepy pomáháme tělo detoxikovat a zajistit organismu správnou funkci.

Jak dlouho vydrží tělo bez vody

V ideálních podmínkách může tělo bez vody vydržet až týden. Musí mu být ale dopřány ideální podmínky, aby o drahocenou tekutinu nepřicházelo, např třeba pocením.

Fáze dehydtratace

První fáze: vysušené rty, minimum močení, moč je tmavě žlutá

Druhá fáze: moč má oranžovou barvu a zapáchá, oči jsou oteklé a bolestivé

Třetí fáze: člověk nemočí, je extrémě unavený a podrážděný

Čtvrtá fáze: nastupuje zvracení, kůže má modrošedou barvu a je chladná

Kolik vody denně

Odborníci doporučují za normálních teplotních podmínek a při běžné zátěži nejméně 0,5 litru tekutin na každých započatých 15 kg hmotnosti v letním období, v zimním pak 0,3 litru.