TYPY TRÉNINKŮ

Typy tréninků, metody, principy...

Typy tréninků

Zřejmě většinu z nás napadne, proč je tolik typů tréninků. Odpovědí je, že každý z tréninků je určen dle požadavku jednotlivce, respektive stavu, kterého chce tréninkem dosáhnout. Pojďme si některé metody a principy popsat...

Vynucená opakování: Když dosáhneme pozitivního selhání, váš  sparing (tréninkový partner) vám pomůže udělat ještě několik opakování navíc. Je třeba dodržet striktní techniku i v průběhu těchto opakování. Účelem cvičení je maximální selhání svalové partie.

Pohyb v malém rozsahu pohybu: Používá se zpravidla pro posílení slabé části zdvihu. Je vhodné pro posílení svalu právě v této oblasti, kterou nazýváme "kritický bod", častěji pak "mrtvý bod". Často vídáme, že sportovec používá příliš velkou zátěž a není schopen jí ovládat po celou dráhu opakování. Toto není správně, může dojít ke zranění.

Negativní opakování: Při použití zátěže, která je více než vaše maximum, lze provádět pouze negativní část pohybu. (negativní fáze je systematické brzdění dané zátěže). Váš sparing (tréninkový partner) vám pomůže se zátěží v pozitivní části a vy provádíte kontrolovaně negativní fázi pohybu.

 

Ubíraná zátěž: Daná zátěž je nastavena pro několik opakování, které provedete do selhání, poté váš sparing (tréninkový partner) ubere zátěž, vy následně provedete další opakování, poté sparing opět ubere zátěž a takto postupujete do úplného vyčerpání.

Pálení: Pokud na konci série, těsně před dokončením, uděláte ještě několik opakování v malém rozsahu, dostaví se pálení v procvičovaném svalu.

Super série: Jedná se o metodu, kdy provedeme dva různé cviky na stejnou svalovou skupinu ihned za sebou bez odpočinku.

Tri série: Stejné jako super série, cvičí se tři cviky ihned za sebou místo dvou.

Gigantická série: Stejné jako super a tri série, cvičí se čtyři a více cviky ihned za sebou.

Pokračování příště...