Co dělat po Vánocích?

02.01.2020

    Vánoce jsou kromě dárečků také plné cukroví, smaženého kapra, salátu, alkoholu a dalších pochoutek, které se projeví na naší postavě nebo když si stoupnete na váhu, která chladně sdělí, ať nevstupujete na váhu ve skupinách. V tom okamžiku si říkáte, že s tím musíte něco udělat, že to musíte změnit a zhubnout. Zřejmě nebudou všichni souhlasit, nicméně hubnutí není vůbec složité. Jak na to?

Hubnutí po Vánocích se nijak neliší od jakéhokoliv hubnutí během roku. Pokud budete dbát na správné a vyvážené stravování, budete mít dostatek pohybu a pevnou vůli, určitě se výsledky brzy dostaví. Tímto způsobem můžete zdravě zhubnout a to nejen po Vánocích. Je však důležité držet se několika zásadních rad:

  1. Neměli byste hubnout příliš rychle
  2. Měli byste jíst zdravá jídla
  3. Neměli byste jíst nezdravá jídla
  4. Měli byste se stravovat pravidelně
  5. Neměli byste zapomínat pít
  6. Měli byste mít dostatek pohybu

Častým omylem je, že můžete zhubnout nadbytečně kilogramy za velmi krátkou dobu. Mělo by vám být jasné, že nezhubnete 5 kilo za týden nebo 10 kilo za dva týdny. Jedinou správnou možností je pomalé hubnutí, které je zároveň i trvalé, pokud se opět nevrátíte k předchozímu způsobu stravování. Za týden se doporučuje zhubnout 0,5 - 1 kg, z toho si pak můžete vypočítat, jak dlouho bude trvat vaše hubnutí po Vánocích. Když budete jíst s odporem, moc dlouho u toho nevydržíte. Co tedy například jíst? Celozrnné potraviny, luštěniny a obiloviny, libové maso a ryby, ovoce a zeleninu, šunku, mléčné výrobky, ořechy a semínka, oleje. Měli byste omezit potraviny, u kterých již na první pohled vidíte, že jsou nezdravé. Například, tučné uzeniny, polotovary, smažené pokrmy, sladkosti, pochutiny, sladké pečivo, tučná masa. Jednou snídáte brzy ráno, jednou je vaše první jídlo oběd nebo dokonce večeře? Tento způsob stravování není zrovna při hubnutí ideální. Měli byste jíst pravidelně přibližně ve stejnou dobu. Ráno se nasnídejte, pak naobědvejte a pak navečeřte. Mezi hlavními jídly by měly být svačiny. Denně byste měli vypít dostatečné množství tekutin (toto je individuální, obecně cca 2l). Tyto tekutiny by neměly být sladké (limonády, ochucené vody), rovněž není vhodný alkohol. Raději si dejte vodu z kohoutku, minerální vodu, neslazený čaj. Při hubnutí je velmi důležitý pohyb, protože bez něj by se vám hublo mnohem pomaleji. Zařaďte kondiční cvičení do svého plánu nejméně dvakrát, ideálně třikrát týdně alespoň 45 minut. Pokud se rozhodnete pro návštěvu fitness centra, oslovte zkušeného trenéra, který ukáže co a jak cvičit. Posilováním posílíte svaly, které budou vypadat pevnější. Nebudete vypadat jak rosol, ale pěkně zpevněně. Měli byste cvičit nejen z důvodu, že spálíte tuky a zpevníte tělo, ale také protože pozitivně působí na zdraví a mysl. Aerobní způsob pohybu je zodpovědný za spalování tuků, ke kterému dochází asi po 25 - 30 minutách nepřetržitého cvičení. Řadí se k němu rychlá chůze, běh, rotoped, cvičení na eliptickém či veslovacím trenažéru. Omezte používání auta a choďte co nejvíce pěšky, pokud jezdíte autobusem, vystupte o zastávku dřív nebo choďte se psem na delší procházky. Zkrátka choďte co nejvíce. Chůze je pro naše tělo přirozený pohyb a má na hubnutí významný vliv. Navíc slouží jako prevence některých onemocnění. A co říci závěrem? Najděte si cvičení, které vás bude bavit a zároveň při hubnutí pomůže.