Jak změřit podkožní tuk?

03.07.2020

Zajímá vás kolik máte tělesného tuku a jak tuk změřit? Pak je tento článek určen přímo vám...

Určitě to všichni znáte. Jednoho dne přijde myšlenka s otázkou, kolik tak asi máte na těle podkožního tuku. A tak vás napadne nechat si tuk odborně změřit. Doba pokročila, na trhu jsou stále modernější přístroje, které nahradily dřívější metody měření tělesného tuku. Těmito přístroji můžete změřit nejenom tuk a i složení těla - vodu, množství svalové hmoty, svalovou dysbalanci atd. Možná přijde doba, kdy nám tyto přístroje změří délku řas plus mínus 1cm, počet vlasů plus mínus milion... Nejenom proto jsou tyto přístroje dosti nepřesné. Při měření totiž dochází ke slabému elektrickému proudění do těla (bioimpedance), které lépe prochází vodou ve svalech než bezvodou tukovou tkání a na základě toho se analyzuje množství tukové a svalové tkáně. Tady se dostáváme k jádru věci a tím je zkreslení výsledků, například zvýšeným pitným režimem nebo naopak dehydratací. Vyšší procento svalové hmoty vám váha ukáže i tehdy, když před měřením podstoupíte fyzickou zátěž (může jít i jen o vyběhnutí několika pater schodů). Také menstruační cyklus má na výsledky velký vliv, proto se během ní měření nedoporučuje. Přístrojům zadáváte totiž údaje věk, výška, pohlaví. Přístroj vás skutečně nevidí, nemůže si na vás sáhnout. Jedná se jen o tzv. poměrové měření.

Existuje však léty osvědčený, jednoduchý a hlavně mnohem přesnější způsob měření tělesného tuku tzv kaliperační měření - KALIPER.

Kaliper je jednou z nejstarších, ale hlavně nejpřesnějších metod měření tělesného tuku. Pomocí speciálních kaliperačních kleští naměříme hloubku tukové vrstvy (kožní řasy) mezi dvěmi stěnami kůže na několika bodech na těle. Naměřené hodnoty následně porovnáme podle dostupných tabulek pro toto měření určených, podle kterých zjistíme své procento tělesného tuku. Čím více hodnot na těle naměříte, tím přesnější výsledek bude. Kaliperačním měřením různých částech těla získáte také přehled o rozložení podkožního tuku v těle.

Ano, kaliperační měření je méně pohodlné ve srovnání s měřením na moderních přístrojích, ale na druhou stranu je velkou výhodou přesnost tohoto měření. A chcete přeci vědět co nejpřesněji, jak na tom jste...

Současně s měřením kaliperem je vhodné měřit i pas. Kaliper měří totiž podkožní tuk a nelze jím zjistit tzv. viscerální (útrobní) tuk. Viscerální tuk je nebezpečný tuk v oblasti břicha, který je zodpovědný za mnoho onemocnění (především srdečních). Tento tuk není sice na pohled viditelný, ale určitým vodítkem k jeho rozpoznání je právě měření obvodu pasu. U žen by obvod pasu neměl přesáhnout 80 cm a u mužů 94 cm.

Na co se tedy zaměřit?

  • méně sledovat úbytek hmotnosti na váze
  • sledovat obvod pasu (případně i boků)
  • pro důkladnější měření si nechat změřit tuk kaliperem
  • speciální váhy a domácí váhy s měřičem tuku používat jen doplňkově a výsledky brát s nadhledem

A naše doporučení?

V jednoduchosti je síla, praví jedno z mnoha přísloví. Jak tedy jednoduše, zdarma a rychle zjistit stav vašeho podkožního tuku? Stoupněte před zrcadlo a odhalte svoje břicho...